We wtorek powróciły notowania amerykańskich zbóż (w poniedziałek w USA święto - Memorial Day). Przypomnę, że piątkowa sesja na CBOT zakończyła się 1,7 proc. wzrostem ceny pszenicy i 1,3 proc. wzrostem notowań kukurydzy w obawie o przebieg pogody w długi weekend. Nic złego podczas tych trzech dni się nie wydarzyło i wczoraj od początku notowań ceny spadały.

Amerykańska pszenica potaniała wczoraj o 2,0 proc. do 157,81 USD/t, a kukurydza o 1,9 proc. do 144,48 USD/t. Po zakończeniu notowań pojawiły się wyczekiwane dane o kondycji upraw, w tym po raz pierwszy kukurydzy. Oczekiwania były na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego o tej porze (72 proc. w kondycji dobrej/doskonałej) tymczasem USDA podała, że w najwyższych kategoriach było 65 proc. zasiewów kukurydzy. Pogorszyła się o 2 pkt. proc. kondycja w kategorii dobra/ doskonała pszenicy z 52 proc. do 50 proc. W handlu pozasesyjnym notowania pszenicy i kukurydza zaczęły rosnąć odrabiając znaczną część dziennych strat.

W ślad za spadkiem cen zbóż amerykańskich potaniały wczoraj również zboża na MATIF. Cena pszenicy spadła o 1,0 proc. do 166,5 euro/t, a kukurydzy o 0,9 proc. do 162,0 euro/t.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 1,04 proc. (166,50 euro/t- 695 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 2,00 proc. (157,81 USD/t- 591 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena spadła o 0,92 proc. (162,00 euro/t- 676 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 1,94 proc. (144,48 USD/t- 541 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10