Bardzo słabo wypadły notowania oleistych na światowych giełdach w minionym tygodniu. Szczególnie mocno potaniał rzepak na paryskiej giełdzie, który jest najtańszy od blisko 1,5 roku. Notowaniom (drugi tydzień z rzędu) nie pomogła nawet drożejąca ropa na światowych rynkach- wcześniej jej zmiany ceny naśladowały oleiste (znaczna część olei roślinnych wykorzystywana jest do produkcji biodiesla).

Rzepak przez rok potaniał o 30 proc.

Aż trudno uwierzyć, ale obecnie cena rzepaku jest niższa o 30 proc. wobec ceny notowanej przed rokiem. Prawdopodobnie za brak zainteresowania kupnem kontraktów na rzepak (zarówno na Matif jak i na giełdzie w Winnipeg) jest odpowiedzialna z jednej strony rekordowa światowa produkcja (wg ostatniego raportu USDA wzrost sezon do sezonu aż o 10,55 mln t do 84,79 mln t), a z drugiej strony (dotyczy UE) znaczny import tańszego rzepaku z Ukrainy.

 

 

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym na paryskiej giełdzie w piątek spadły o 0,7 proc. i wyniosły 533,00 euro/t (2512 zł/t ) i były o 29,9 proc. niższe niż o tej porze przed rokiem. Przez ostatni tydzień rzepak potaniał o 6,0 proc.

Notowania kanadyjskiej canoli w piątek spadły o 1,7 proc. i wyniosły 812,90 CAD/t, a przez ostatni rok spadły o 20,5 proc. W ujęciu tygodniowym canola potaniała o 3,2 proc. Amerykańska soja potaniała w piątek o 0,5 proc. i kosztowała 553,53 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 5,7 proc., natomiast przez ostatni tydzień notowań cena obniżyła się o 1,4 proc.

 

 

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,70 proc. (533,00 euro/t- 2512 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,54 proc. (553,53 USD/t- 2407 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena spadła o 1,67 proc. (812,90 CAD/t- 2627 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.