Dużo się działo wczoraj na światowym rynku oleistych- niestety dużo niedobrego. Zamieszanie wokół brazylijskiego prezydenta (korupcja) spowodowało bardzo silne osłabienie reala, który wobec dolara stracił jednego dnia blisko 8 proc. Znacznie słabszy real przekłada się na wzrost konkurencyjności eksportu brazylijskich towarów.

Biorąc pod uwagę, że Brazylia jest jednym z dwóch (USA- 117,21 mln t wg USDA) największych na świecie producentów soi (111,6 mln t wg USDA) oraz największym światowym eksporterem (tuż przed USA)- 61,9 mln t wg USDA w obecnym sezonie, reakcja na giełdzie w Chicago była do przewidzenia. Notowania kontraktów sojowym mocno spadły- na zamknięciu sesji o 3,2 proc. do 347,13 USD/t.

Silny spadek soi tradycyjnie przeniósł się na pozostałe oleiste. Rzepak na Matif potaniał o 1,7 proc. do 359,75 euro/t co oznacza spadek do najniższego poziomu od pierwszej dekady sierpnia 2016 r. Nieco mniej potaniała kanadyjska canola- o 1,2 proc. 521,30 CAD/t. Z reguły silny spadek ceny spowodowany tego typu czynnikiem (niefundamentalnym) jest krótkotrwały. Większe znaczenie dla poziomu cen mają czynniki fundamentalne- typu poziom produkcji, zapasy itp.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 1,71 proc. (359,75 euro/t- 1518 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła 3,18 proc. (347,13 USD/t- 1317 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,21 proc. (521,30 CAD/t- 1449 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.