W poniedziałek giełda w Paryżu była zamknięta (Święto Pracy), w związku z tym notowania rzepaku nie odbyły się tego dnia. Za oceanem natomiast dość znacznie wzrosła cena soi- głównie za sprawą mocno drożejącej pszenicy i kukurydzy na CBoT. Ostatnie zawirowania pogodowe w USA póki co nie zagrażają tak bardzo soi, a wręcz przeciwnie mogą przełożyć się na wzrost areału zasiewu kosztem zmniejszenia upraw kukurydzy. W sumie 1,5 proc. wzrost ceny do 352,37 USD/t był bardziej zasługą optymizmu na rynku zbóż, ale oddalił nieco widmo wyznaczenia nowego dołka notowań (wykresy poniżej).

Na kanadyjskim rzepaku trwa ostatnio huśtawka nastrojów. W piątek cena mocno spadła o 3,2 proc., by wczoraj odrobić większość strat (wzrost ceny o 2,8 proc. do 526,6 CAD/t). Duża zmienność notowań dotyczy najbliższej serii majowej, której ostatnie notowanie odbędzie się w połowie miesiąca. Systematycznie spadające obroty narażają cenę na wzrost zmienności. Kolejna seria kontraktu z terminem dostawy w lipcu zachowuje się dużo stabilniej. Wczoraj podrożała o 0,2 proc. do 515,6 CAD/t.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła 1,45 proc. (352,37 USD/t- 1364 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 2,83 proc. (526,60 CAD/t- 1494 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.