We wtorek na światowych giełdach podrożały wszystkie kontrakty zbożowe. Na uwagę zasługuje 1,2 proc. wzrost ceny kukurydzy na Matif. Osiągnięta cena 172 euro/t jest najwyższą od zeszłorocznych żniw (kontrakt marcowy). Jest również o ponad 2 euro droższa od pszenicy notowanej na tej samej giełdzie, która wczoraj zyskała 0,4 proc. i kosztowała na koniec dnia 169,75 euro/t.

Na rynku amerykańskim trwa huśtawka nastrojów na pszenicy. W poniedziałek jej cena spadła o 1,8 proc., natomiast wczoraj odrobiła stratę z nawiązką i zyskała 2 proc. do 158,3 USD/t ponownie powracając w rejon oporu 160 USD/t. Kukurydza na CBoT podrożała o 1,3 proc. do 145 USD/t. W czwartek ukaże się najnowszy miesięczny raport USDA na temat m.in. światowego bilansu zbóż.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,44 proc. (169,75 euro/t- 729 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosłą o 1,95 proc. (158,27 USD/t- 638 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosłą o 1,18 proc. (172,00 euro/t- 739 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,31 proc. (145,07 USD/t- 584 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10