Początek nowego tygodnia notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach przyniósł wzrost cen. Szczególnie mocno (ponad 4 proc.) wzrosły notowania pszenicy w Chicago, niwelując w jeden dzień cały ubiegłotygodniowy spadek.

W ostatnich dniach zmienność notowań pszenicy, szczególnie za oceanem jest wysoka. Inwestorzy pilnie śledzą prognozy pogody (sucho). Poniedziałkowa zwyżka w dużej mierze była owocem zapowiedzi suchej i gorącej pogody na większości obszarów upraw pszenicy ozimej w USA.

Dzisiaj USDA opublikuje ważne raporty- zapasy zbóż na 1 marca i prognozę powierzchni zasiewów zbóż. Dane te- jeżeli będą odbiegać od konsensusu rynkowego- mogą wywołać znaczny ruch cen zbóż nie tylko w Stanach.

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania wzrosły o 1,32 proc. (191,25 euro/t- 783 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 4,43 proc. (194,83 USD/t- 734 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,77 proc. (163,75 euro/t- 670 zł/t).
Wykres 6

Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosłą o 0,90 proc. (155,31 USD/t- 585 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10