Wydarzeniem dnia był silny wzrost ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF. Do uczestników rynku wreszcie dotarło, że z pszenicą we Francji nie jest najlepiej. Deszcze spowodowały, że zbiory będą znacznie niższe i słabej jakości. Francja jest największym producentem i największym eksporterem pszenicy w Unii Europejskiej.

Tygodniowe dane eksportowe kukurydzy amerykańskiej rozczarowały i jako jedyna wczoraj potaniała. Zamówienia eksportowe wyniosły 0,85 mln t przy oczekiwaniach rynku w granicach 0,9-1,25 mln t. Lepsze dane były w przypadku pszenicy i wyniosły 478 tys. t przy oczekiwaniach mieszczących się w przedziale 300-600 tys. t.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 4,05 proc. (167,00 euro/t- 731 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,15 proc. (153,49 USD/t- 603 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 1,04 proc. (169,25 euro/t- 741 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,96 proc. (131,59 USD/t- 522 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10