Już od początku wczorajszych notowań cena rzepaku rosła, jednak po południu nastąpiło silne przyspieszenie wzrostu, które sięgało 2 proc. Ostatecznie na koniec dnia cena wyniosła 416,75 euro/t (zwyżka o 1,7 proc.). Tym samym w jeden dzień zostało odrobione 40 proc. spadku trwającego przez kolejne osiem poprzednich sesji notowań. Dzisiaj tuż po południu cena zyskuje kolejne 2,5 euro i wynosi 419,25 euro/t. Jest duża szansa, że korekta spadkowa została zakończona. Ale, czy tak jest, pokażą najbliższe dni notowań.

Impuls silnego wzrostu ceny rzepaku na MATIF przyszedł zza oceanu. Szef amerykańskiej organizacji paliw odnawialnych zapowiedział wprowadzenie zmian prawnych zmierzających do zwiększenia udziału zużycia biopaliw w USA. Reakcja rynku była natychmiastowa- silne wzrosty cen surowców rolnych. Cena soi zwyżkowała ponad 3 proc., podobnie zareagowała kanadyjska canola. Kilka godzin później administracja Białego Domu zdementowała informację i zapał inwestorów opadł. Jednak zwyżki utrzymały się do końca dnia. Ostatecznie cena soi wzrosła wczoraj o 1,4 proc., a canoli o 1,3 proc. Dzisiaj tuz po południu naszego czasu, podczas handlu elektronicznego soja i canola drożeją po ok. 1 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,71 proc. (416,75 euro/t- 1799 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosłą o 1,38 proc. (376,62 USD/t- 1535 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,29 proc. (518,60 CAD/t- 1604 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.