W poniedziałek na światowe giełdy powróciły wzrosty cen kontraktów zbożowych. Notowania pszenicy na Matif powróciły do poziom powyżej 170 euro/t, a w Chicago powyżej 180 USD/t. Wczorajszym wzrostom cen sprzyjały dobre dane tygodniowe eksportu pszenicy w USA oraz niepokojące informacje z Rosji o panującej suszy w niektórych rejonach, utrudniającej siew pszenicy ozimej.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,79 proc. (170,25 euro/t- 713 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 2,05 proc. (182,52 USD/t- 677 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (162,00 euro/t- 679 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,92 proc. (151,37 USD/t- 561 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10