Początek tygodnia przyniósł spadki cen zbóż na światowych giełdach. Znacznie taniejące zboża na CBoT w ubiegłym tygodniu i bardzo słaby początek obecnego (pszenica potaniała wczoraj o 1,5 proc. i kukurydza o 1.3 proc.) przełożyły się na większy spadek cen na giełdzie w Paryżu. W ostatnich tygodniach cena pszenicy na Matif jak zaczarowana oscylowała w wąskim przedziale (plus/minus 1 euro) wokół 170 euro/r. Wczoraj cena spadła o 3 euro do 167 euro/t.

Nieco lepiej spadkową presję zniosła kukurydza, której cena obniżyła się o 1,25 euro do 170 euro/t. Z punktu widzenia analizy technicznej wykresów najsłabiej wygląda sytuacja na pszenicy. W Chicago nie udała się próba pokonania ważnego oporu przy 160 USD/t (dwa podejścia – 17 i 23 stycznia) o którym pisałem więcej kilka dni temu. W efekcie przewagę zdobyli sprzedający i cena spadła do 152 USD/t. Z kolei na Matif z trwającej prawie miesiąc konsolidacji (wokół 170 euro/t) cena wybiła się wczoraj w dół.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,47 proc. (167,00 euro/t- 723 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,55 proc. (152,12 USD/t- 616 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,73 proc. (170,00 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,31 proc. (140,84 USD/t- 570 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10