Początek czwartkowej sesji notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach nie zapowiadał się tak emocjonująca jak końcówka dnia. Ponownie w USA dały o sobie znać silne opady deszczu, które niekorzystnie wpływają na zbiory pszenicy ozimej, ale i na plantacje kukurydzy. Dodatkowo impulsem do wzrostów cen była zapowiedź najniższych od ośmiu lat zbiorów pszenicy w Australii- poniżej 20 mln t (susza w wyniku El Nino).
Kontrakty zbożowe notowane w Paryżu nie zdążyły zdyskontować silnych wzrostów za oceanem, ale dzisiaj nadrabiają zaległości. Wczesnym popołudniem pszenica na Matif zyskiwała ponad 4 proc. (193,5 euro/t), a kukurydza 3 proc. (174,0 euro/t). Pszenica w Chicago zyskuje dzisiaj ponad 5 proc., a kukurydza ponad 2 proc. Dużo wskazuje na to, że mamy do czynienia z początkiem nowej silnej fali wzrostowej cen na rynku zbóż.!
Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,68 proc. (185,50 euro/t- 774 zł/t).
Wykres 1
Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3
Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,70 proc. (195,47 USD/t- 729 zł/t).
Wykres 4
Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5
Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,20 proc. (169,00 euro/t- 705 zł/t).
Wykres 6
Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8
Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.
Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,73 proc. (148,22 USD/t- 553 zł/t).
Wykres 9
Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Komentarze