Początek czwartkowej sesji notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach nie zapowiadał się tak emocjonująca jak końcówka dnia. Ponownie w USA dały o sobie znać silne opady deszczu, które niekorzystnie wpływają na zbiory pszenicy ozimej, ale i na plantacje kukurydzy. Dodatkowo impulsem do wzrostów cen była zapowiedź najniższych od ośmiu lat zbiorów pszenicy w Australii- poniżej 20 mln t (susza w wyniku El Nino).

Kontrakty zbożowe notowane w Paryżu nie zdążyły zdyskontować silnych wzrostów za oceanem, ale dzisiaj nadrabiają zaległości. Wczesnym popołudniem pszenica na Matif zyskiwała ponad 4 proc. (193,5 euro/t), a kukurydza 3 proc. (174,0 euro/t). Pszenica w Chicago zyskuje dzisiaj ponad 5 proc., a kukurydza ponad 2 proc. Dużo wskazuje na to, że mamy do czynienia z początkiem nowej silnej fali wzrostowej cen na rynku zbóż.!

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,68 proc. (185,50 euro/t- 774 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,70 proc. (195,47 USD/t- 729 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,20 proc. (169,00 euro/t- 705 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,73 proc. (148,22 USD/t- 553 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10