Według obliczeń urzędu socjologii wsi i rolnictwa (BAL) w kwietniu br. średni kosztu produkcji mleka wyniósł 42.70 eurocentów/kg, podczas gdy producent otrzymywał zaledwie 33,42 eurocentów/kg.

W ciągu jednego kwartału wskaźnik kosztów do ceny pogorszył się o 10 punktów procentowych z 88 proc. do 78 proc.

Średnie koszty produkcji w okresie styczeń-kwiecień wzrosły o więcej niż 1 eurocent/kg natomiast cena mleka spadła o 3,3 eurocentów/kg. Na północy kraju zmiany były jeszcze bardziej niekorzystne dla producentów mleka.

Europejska Rada ds. Mleka, ostrzegła przed dalszym pogorszeniem sytuacji. W najbliższych tygodniach koszty produkcji mają rosnąć z powodu suszy.

Producenci mleka potrzebują obecnie wzrostu cen mleka i zarządzania kryzysowego, aby złagodzić sytuację na rynku. Cena otrzymywana przez niemieckiego producenta za standardowe mleko krowie w maju 2018 r. pozostała ledwie stabilna poziomie.

Według federalnego centrum informacji o rolnictwie (BZL) średnia cena płacona za mleko o 4,0 proc. zawartości tłuszczu i 3,4 proc. białka w budżecie federalnym wynosi 32,15 eurocentów / kg) i było to 0,07 eurocenta / kg mniej niż w poprzednim miesiącu. Eksperci rynkowi spodziewają się, że biorąc pod uwagę spadek podaży, ceny będą rosnąć w nadchodzących miesiącach.