Tak wynika z aktualnych statystyk cen konsumpcyjnych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). To już piąty miesiąc z rzędu, kiedy inflacja cen żywności wzrosła, podczas gdy ogólna inflacja w lipcu wyniosła 7,5 proc., nieco mniej niż 7,6 proc. w poprzednim miesiącu.

Wyłączając energię i żywność, inflacja w lipcu 2022 r. wyniosła zaledwie 3,2 proc., czyli mniej niż połowę stopy podstawowej.

W ubiegłym miesiącu artykuły spożywcze stały się szczególnie drogie.

Według danych Destatis, żywność we wszystkich grupach produktów ponownie zdrożała w lipcu 2022 roku. Ceny tłuszczów i olejów jadalnych wzrosły o 44,2 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Mleko pełne podrożało o 24,2 proc. Ser i twaróg były o 23,1 proc. droższe niż rok temu. Przeciętnie konsumenci musieli wydać na masło nawet o 47,9 proc. więcej pieniędzy niż w lipcu 2021 roku.

Stopa inflacji dla mięsa i przetworów mięsnych wyniosła 18,3 proc. Ceny mięsa drobiowego rosły szczególnie gwałtownie, 19 procent w przypadku wieprzowiny i 23,2 procent w przypadku wołowiny i cielęciny. Destatis ustalił też skalę wzrostu cen jaj na 23,9 proc.