Początek minionego tygodnia na światowych rynkach zbóż rozpoczął się bardzo słabo, szczególnie na paryskiej giełdzie. Ceny kontraktów zbożowych dość mocno spadły reagując w ten sposób na pojawiające się pogłoski o przedłużeniu porozumień pomiędzy Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ w kwestii eksportu towarów rolnych z Ukrainy drogą morską.

Druga połowa tygodnia przyniosła odreagowanie spadków, ale wzrosty nie były na tyle silne by odrobić początkowe straty. Wydaje się, że najbliższy miesiąc notowań, szczególnie zbóż będzie w znacznej mierze uzależniony od informacji napływających z trwających rozmów w sprawie przedłużenia umów określających eksport ukraińskich towarów.

Pszenica w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek podrożała na MATIF o 1,0 proc. do 342,00 euro/t (1635 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 23,7 proc. Natomiast przez ostatni tydzień cena pszenicy obniżyła się o 2,5 proc.

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym w piątek wzrosła o 0,6 proc. i wyniosła 334,25 euro/t (1598 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 35,2 proc. W ciągu tygodnia notowania spadły o 1,8 proc.

Pszenica na CBOT w kontrakcie grudniowym w piątek podrożała o 0,2 proc. i kosztowała 312,59 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 14,8 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 1,0 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 0,1 proc. i wyniosła 269,38 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 28,6 proc. Przez ostatni tydzień notowania spadły o 0,8 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła w piątek o 0,96 proc. (342,00 euro/t- 1635 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,18 proc. (312,59 USD/t- 1532 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena w piątek wzrosła o 0,60 proc. (334,25 euro/t- 1598 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,04 proc. (269,38 USD/t - 1320 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10