W piątek cena rzepaku na paryskiej giełdzie wzrosła o 0,1 proc. do 372,25 euro/t (1590 zł/t. W ujęciu tygodniowym spadek notowań wyniósł 0,6 proc. Cena soi na giełdzie w Chicago wzrosła o 0,3 proc. do 337,21 USD/t, a przez ostatni tydzień obniżyła się o 0,8 proc. Notowania kanadyjskiej canoli w piątek zwyżkowały o 0,1 proc. do 482,40 CAD/t., a w ujęciu tygodniowym obniżyły się o 1,2 proc.

Po osiągnięciu wielomiesięcznych szczytów notowań oleistych w poprzednim tygodniu, miniony tydzień przyniósł nieznaczną korektę cen. Wydaje się, ze spadki powinny być któtkoterminowe i rynki powinny powrócić na ścieżkę wzrostową. Pod koniec tygodnia jako kolejna z rzędu Firma INTL FCStone obniżyła o kolejne 4,1 mln t w stosunku do poprzedniej prognozy produkcję soi w Brazylii do 112,2 MMT- jest o ok. 10 mln t mniej niż jeszcze w grudniu prognozowała USDA. Przypomnę, że w związku z częściowym zawieszeniem prac amerykańskiego rządu w styczniu raportów USDA nie było. Tym bardziej lutowy raport mający być opublikowany w przyszłym tygodniu może być bardzo ciekawy dla zachowania się rynków.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena rzepaku w piątek wzrosła o 0,07 proc. (372,25 euro/t-1590 zł/t).

Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,27 proc. (337,21 USD/t- 1256 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (482,40 CAD/t- 1367 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.