Przemawiając po głosowaniu przewodnicząca zwróciła uwagę na znaczenie sektora dla utrzymania różnorodności biologicznej i żywotności obszarów wiejskich. Grupa robocza przypomniała jednak o trudnej sytuacji rynkowej na początku roku związanej ze spadkiem cen poniżej poziomu z ostatnich lat. Dochody producentów są nadal niestabilne. W związku z tym grupa zaapelowała do Komisji Europejskiej o obserwowanie sytuacji gospodarczej producentów owiec i podkreśliła, że wspólna polityka rolna nadal jest ważnym elementem stabilizującym dochody rolników.

Przewodnicząca pochwaliła decyzję KE o zwiększeniu środków na promocję w sektorze i przypomniała, że należy dostosować te fundusze promocyjne do potrzeb sektora. Położyła również nacisk na korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem jagnięciny, która stanowi część zrównoważonej diety.

 Producenci muszą jednak uzyskać uczciwą część ceny płaconej przez konsumentów. Przewodnicząca powiedziała, że potrzebujemy polityki handlowej będącej w stanie poradzić sobie z sezonowością produkcji, by nie dopuścić do zalania rynku produktami importowanymi w pewnych okresach.

Na zakończenie przypomniała o problemie ataków dużych zwierząt drapieżnych (wilków, niedźwiedzi brunatnych, rysi europejskich i rosomaków) na zwierzęta gospodarskie, co stanowi zagrożenie podstaw egzystencji rolników. Należy pochylić się nad zmianami do unijnej dyrektywy siedliskowej.

Michèle Boudoin posiada 57 hektarowe gospodarstwo owczarskie we Francji, gdzie hoduje 500 owiec matek. Jest również przewodniczącą krajowej federacji owczarzy we Francji, a także członkiem francuskiej organizacji rolniczej (FNSEA). W jej pracy będą ją wspierać wiceprzewodniczący Marco Antonio Calderon Villalba z hiszpańskiej organizacji spółdzielczej Cooperativas Agro-Alimentarias i Sandor Kukovics z węgierskiej izby rolniczej.