Już od czerwca 2012 r. grupa CME wprowadzi na giełdę w Chicago (CBoT) nowy kontrakt terminowy dla pszenicy pochodzącej z krajów basenu Morza Czarnego.

Popyt na pszenicę nieprzerwanie rośnie. W ostatniej dekadzie pozycja krajów basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina, Kazachstan) w światowym eksporcie zbóż, w tym pszenicy, znacznie się umocniła. Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w sezonie 2011/’12 pszenica pochodząca z tego regionu miała ponad 20% udział w globalnym eksporcie tego gatunku. Według prognoz USDA, odsetek ten wzrośnie do 29% do roku 2021*.

Zapowiadane kontrakty mają być pomocnym narzędziem dla eksporterów, importerów, producentów i przetwórców, reprezentującym poziom cen pszenicy z rejonu Morza Czarnego, powiązanym z rynkiem transakcji rzeczywistych.

W konstruowaniu kontraktu grupa CMA współpracowała ściśle z przedstawicielami przemysłu. Pszenica będzie notowana w USD/t na bazie FOB. Jeden ładunek będzie wynosił 136 ton. Ziarno będzie musiało spełniać następujące kryteria jakościowe:

Gęstość ziarna : minimum 77Kg/hl
Zawartość białka : minimum 11,5%
Liczba opadania Hagberg’a : min. 230
Wilgotność : maks. 14%
Zanieczyszczenia: maks. 8%
Procent ziaren uszkodzonych : maks. 2%
Odsetek ziaren połamanych : maks. 2%

Miejscami dostaw będą największe porty Rosji, Ukrainy i Rumuni. Na Ukrainie będzie to pięć głównych portów: Odessa, Illichiysk, Sewastopol, Yuzhny i Nikolaey. W Rosji – trzy porty: Novorossiysk, Tuapse i Taman, a w Rumunii port w Konstancji. Miesiące poszczególnych kontraktów terminowych będą następujące: lipiec, wrzesień, grudzień, marzec oraz maj.
 * - USDA Long-Term Agricultural Projections Report, February 2012

Komentarz:

Brawo, brawo, brawo. Giełda z za oceanu wprowadza kontrakty na pszenicę z Europy. Widocznie widzi w tym sens, cel i korzyści finansowe. My w Polsce nie możemy się doczekać giełdy terminowej na surowce rolne. Od blisko dwóch lat stara się o to Polski Rynek Terminowy S.A., jak na razie bezskutecznie. Nasz KNF ma swoje procedury, przepisy a może i strach w oczach, żeby pozwolić na zaistnienie takiego rynku. Jeszcze ze 2-3 lata zwłoki i amerykanie może uruchomią kontrakty na nasze polskie surowce rolne na giełdzie w ….Chicago, nie pytając o zgodę KNF - u . Komu to będzie służyć? Amerykanom tak, ale czy nam?