W minionym tygodniu na światowych giełdach (podobnie jak w ostatnich tygodniach) liderem rynku była kukurydza. Najbardziej podrożała amerykańska notowana na giełdzie w Chicago- o 4,6 proc. i w piątek była najdroższa od pierwszej dekady lipca 2015 r.

Nieco mniej (o 3,0 proc.) wzrosła cena kukurydzy na paryskiej giełdzie MATIF, która (po sześciu z rzędu sesjach wzrostowych) osiągnęła najwyższą cenę od początku listopada ub.r. i pokonała barierę 170 euro/t.

Ubiegły tydzień był również wzrostowy na rynku pszenicy. Na giełdzie w Chicago wzrost notowań wyniósł 2,9 proc., ale cena nadal znajduje się na niskich poziomach (wykres poniżej). O 2,1 proc. podrożała pszenica na MATIF i w przeciwieństwie do giełdy w Chicago, w czwartek wyznaczyła nowy lokalny szczyt notowań i była najdroższa od trzeciej dekady stycznia br.

W ostatnich tygodniach lepiej prezentują się notowania kukurydzy. Jest to częściowo związane z drożejąca ropą na światowych rynkach (część kukurydzy przerabiana jest na bioetanol). Od wyznaczonych dołków cenowych na przełomie lutego i marca br. kukurydza w Chicago podrożała o 17 proc., a w Paryżu o 19 proc. Cena pszenicy w tym czasie na MATIF wzrosła o 19 proc., a na CBOT o 10 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,15 proc. (167,00 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,05 proc. (176,92 USD/t- 697 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,44 proc. (171,25 euro/t- 755 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 1,10 proc. (162,49 USD/t- 640 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10