Po krótkiej korekcie, przedwczoraj na światowe giełdy powróciły wzrosty, które były kontynuowane wczoraj. Ich skala była na tyle duża, że wystarczyła do wyznaczenia nowych szczytów notowań w obecnej fali wzrostowej (z wyjątkiem pszenicy na paryskiej giełdzie- do wyznaczenia nowego szczytu zabrakło 1 euro), dotyczy wykresów kontynuacyjnych prezentowanych poniżej.

W ciągu ostatniego miesiąca najwięcej zyskała amerykańska kukurydza- 16 proc. i pszenica - 11 proc. Skromniejsze wzrosty cen wystąpiły na MATIF. Pszenica podrożała o 6 proc., a kukurydza o 4 proc. Notowania zbóż „ciągnie w górę” amerykańska kukurydza- oczekiwane niższe zbiory w USA (susza) oraz przewidywane większe zakupy ze strony Chin (deficyt pasz w związku z niszczycielskimi deszczami i powodziami).

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu podrożała wczoraj o 2,0 proc. i kosztowała 191,75 euro/t (854 zł/t) i jest o 11,8 proc. droższa niż przed rokiem o tej porze. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym wzrosła o 1,5 proc. i wyniosła 171,25 euro/t (762 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 4,4 proc. i jest najdroższa od 29 lipca br.

Pszenica na CBOT w kontrakcie grudniowym wczoraj podrożała o 2,6 proc. i kosztowała 204,38 USD/t. Natomiast w ujęciu r/r notowania wzrosły o 13,6 proc. Osiągnięta wczoraj cena jest najwyższa od 09 kwietnia br. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 0,9 proc. i wyniosła 147,73 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 1,1 proc. Osiągnięta wczoraj cena jest najwyższa od 11 marca. br.

Pszenica MATIF , kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,99 proc. (191,75 euro/t - 854 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 2,63 proc. (204,38 USD/t - 771 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 1,48 proc. (171,25 euro/t- 762 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,94 proc. (147,73 USD/t - 557 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10