Wczoraj na światowych giełdach nieznacznie potaniały kontrakty na oleiste. W oczekiwaniu na dzisiejszą publikację najnowszego miesięcznego raportu USDA (m.in. prognozy światowej produkcji, zużycia i zapasów końcowych oleistych) na rynku niewiele się działo.

Natomiast dużo się działo na malezyjskim rynku oleju palmowego. Przedwczoraj giełda w Kuala Lumpur podała, że zapasy oleju palmowego w Malezji w grudniu wyniosły 1,665 mln t i były niższe o 37 proc. w stosunku do grudniu 2015 r. (2,633 mln t). Efekt: wczoraj cena oleju palmowego na wspomnianej giełdzie wzrosła o 1,3 proc. wyznaczając nowy ponad 4,5 letni szczyt notowań.

Ropa po spadku w poniedziałek i wtorek w sumie o ok. 6 proc. wczoraj podrożała o blisko 3 proc. Natomiast euro/USD od kilku dni utrzymuje się w granicach 1,05-1,06. Jeżeli dzisiejszy raport USDA nie zmieni zbytnio prognoz bilansu oleistych, o cenę rzepaku będzie można być spokojnym.

Przedwczoraj CONAB prognozował produkcję soi w Brazylii w wysokości 103,8 mln t. Wczoraj Celeres ogłosił swoją prognozę w wysokości 105 mln t. W grudniowym raporcie USDA szacował brazylijskie zbiory soi na 102 mln t. Wszystkie wartość są rekordowe, w poprzednim sezonie produkcja soi w Brazylii wyniosła 96,5 mln t.

Ministerstwo rolnictwa Argentyny podało, że szacowana produkcja soi w tym kraju w obecnym sezonie wyniesie 56 mln t (w grudniowym raporcie USDA- 57 mln t).

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena spadła o 0,06 proc. (414,25 euro/t- 1810 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,25 proc. (368,53 USD/t- 1528 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,38 proc. (491,90 CAD/t- 1541 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.