W piątek pszenica na Matif kontynuowała wzrost notowań (czwarta sesja z rzędu) i osiągnęła najwyższą cenę od 22 lipca 2016 r., zamykając dzień ceną 171, 25 euro/t. W ujęciu tygodniowym notowania wzrosły o 1,9 proc. W czwartek w Paryżu ostatni raz była notowana kukurydza z dostawą w styczniu, zastępująca ją kolejna najbliższa seria kontraktu z dostawą w marcu podrożała symbolicznie, ale jej cenie brakuje jedynie ćwierć euro do granicy 170 euro/t. Jest to jednocześnie najwyższy poziom notowań serii marcowej od 1 listopada ub.r. W ciągu tygodnia cena wzrosła 0,7 proc.

W piątek potaniały zboża za oceanem ,ale w ujęciu tygodniowym wzrosty były całkiem pokaźne. Przez cztery dni (w poniedziałek giełda w Chicago była zamknięta) pszenica podrożała o 3,7 proc., a kukurydza o 1,7 proc. Szczególnie mocno drożała pszenica w środę i czwartek na wieść o pogorszeniu kondycji upraw w niektórych stanach. Z kolei piątkowa zniżka cen amerykańskich zbóż to efekt słabych danych eksportowych.

W tygodniu kończącym się 29 grudnia ub.r. zamówienia na pszenice wyniosły zaledwie 183,7 tys. t i nie przekroczyły nawet dolnej granicy oczekiwań analityków (200 tys. t- 500 tys. t). Były o 2/3 niższe niż tydzień wcześniej, ale o 140 proc. większe niż w porównywalnym tygodniu przed rokiem. Znacznie gorsze były zamówienia na kukurydzę i wyniosły 429 tys. t, przy oczekiwaniach rynku w granicach 650 tys. t- 950 tys. t., oznacza to spadek zamówień o 55 proc. wobec poprzedniego tygodnia, ale więcej o 70 proc. w stosunku do podobnego tygodnia w 2015 r.

Warto zwrócić uwagę, że pierwszy tydzień nowego roku stał pod znakiem nie tylko wzrostów cen zbóż na światowych giełdach, ale także wyznaczaniem nowych wielomiesięcznych maksimów cenowych. Obecne poziomy notowań zarówno pszenicy jak i kukurydzy po obu stronach Atlantyku są na najwyższych poziomach od lipca-sierpnia 2016 r.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,74 proc. (171,25 euro/t- 749 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,70 proc. (155,52 USD/t- 648 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (169,75 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,90 proc. (140,94 USD/t- 587 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10