Po czwartkowej silniej przecenie oleistych na światowych rynkach w piątek przyszło uspokojenie nastrojów i notowania nieznacznie wzrosły. Przyczyna czwartkowego tąpnięcia cen (ok. 8 proc. spadek wartości brazylijskiego reala do USD) w piątek już nie oddziaływała negatywnie (real zyskał na wartości blisko 4 proc.).

Jednak ceny kontraktów terminowych na oleiste podrożały w znacznie mniejszym stopniu niż mogło to wynikać z relacji real/dolar. Soja odrobiła ¼ czwartkowych strat (0.9 proc.) i kosztowała na zamknięciu sesji 350,16 USD/t. W ujęciu tygodniowym spadek ceny wyniósł 1,0 proc.

Jedynie 0,2 proc. podrożał w piątek rzepak na paryskiej giełdzie (dzień wcześniej potaniał o 1,7 proc.) do 360,5 euro/t, a przez cały ubiegły tydzień notowania spadły o 2,7 proc. Słabsze zachowanie się cen europejskiego rzepaku w stosunku do amerykańskiej soi należy wiązać ze znacznym umocnieniem się euro do dolara do 1,12 euro/USD (o ok. 2 proc. w minionym tygodniu).

Notowania kanadyjskiej canoli wzrosły w piątek o 0,4 proc. do 523,2 CAD/t, a w ujęciu tygodniowym cena spadła zaledwie o 0,1 proc. Był to kolejny tydzień dość stabilnych notowań kanadyjskiego rzepaku na poziomach bliskich wielomiesięcznych szczytów.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,2 proc. (360,50 euro/t- 1517 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła 0,87 proc. (350,16 USD/t- 1321 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,36 proc. (523,20 CAD/t- 1453 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.