Prognozy globalnej produkcji siedmiu podstawowych surowców oleistych (soja, bawełna, rzepak, słonecznik, orzechy ziemne, palma olejowa, kopra) dla sezonu 2015/16 przewidują zbiory na poziomie 505,1 mln t. Jest to o 16,4 mln t mniej niż w ubiegłym, rekordowym sezonie, kiedy zebrano 521,5 mln t.
Ostatnia prognoza produkcji jest niższa od przewidywań z końca stycznia br. o 4,4 mln t. Największy 16 proc. spadek produkcji wobec poprzedniego sezonu dotyczy bawełny, której produkcja jest obecnie prognozowana na 38,1 mln t. Dla rzepaku produkcja prognozowana jest na 64,3 mln t, co oznacza spadek o 4,6 proc., dla soi na 313,8 mln t i jest niższa o 2 proc. Spadki dotyczą także palmy olejowej oraz kopry.
Zapowiada się natomiast wzrost produkcji słonecznika do 41,6 mln t. i będzie ona wyższa o 1,7 proc. względem sezonu wcześniejszego. Prognozy poszły w górę o ok 2 proc. dla produkcji orzechów ziemnych (27,8 mln t).
Największej korekcie w dół uległy prognozy zbiorów soi. Jak informuje Oil World redukcja światowych prognoz dla soi spowodowała impuls dla umocnienia cen soi i rzepaku, co przełożyło się na śruty, na czele z sojową.
W sezonie 2015/16 o 3,8 mln ha zasiewy siedmiu najistotniejszych upraw oleistych mają być mniejsze i stanowić 260,7 mln ha. Produkcja najważniejszych surowców oleistych będzie na najniższym poziomie od 5 lat.
Pomimo spadku produkcji, globalna podaż najważniejszych surowców oleistych wzrośnie o 3,2 mln t do rekordowego poziomu 602,5 mln t. Wbrew spadkowi produkcji największy przyrost podaży o 14,9 mln t dotyczy soi do 398,6 mln t. Wzrost zużycia soi powinien równoważyć spadki podaży zwłaszcza rzepaku.
W bieżący sezon 2015/16 świat wszedł z wysokimi zapasami oleistych, które nieznacznie się zmniejszą. W trakcie sezonu zapasy powinny zmniejszyć do 95,4 mln t, co oznacza spadek o ok. 2 proc. względem otwarcia sezonu. Zapasy soi zmniejszą się o 1,1 mln t do 83,7 mln t.
Komentarze