Jak poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w lutym wyniosła rok do roku 1,4 proc., a miesiąc do miesiąca minus 0,2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2018 r. wzrosły rok do roku o 1,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 proc.- podał GUS. Jak dodano, w styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 1,9 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,3 proc.

"Inflacja spadła w lutym do 1,4 proc. rdr (PKO: 1,6 proc., konsensus: 1,7 proc.) z 1,9 proc. rdr w styczniu oddalając się od celu inflacyjnego NBP trzeci miesiąc z rzędu i po raz pierwszy od grudnia 2016 spadając poniżej przedziału odchyleń od celu NBP (1,5 proc.-3,5 proc.)" - zaznaczyli w komentarzu ekonomiści banku PKO BP.

Jak wskazali, główną przyczyną spadku inflacji w lutym były ceny żywności - "najniższa dynamika miesiąc do miesiąca przynajmniej od 1996 r. połączona z wysoką bazą z 2017 r.".

"Taki ruch sugerował wyraźny spadek cen na rynku hurtowym w styczniu. W lutym wyraźnie spadały ceny: masła, jaj, mleka, serów, warzyw i mięsa wieprzowego" - zaznaczyli. Dodali, że inflację "pociągnęły w dół" również ceny paliw.

"Szacujemy, że inflacja bazowa zanotowała w lutym nieznaczny spadek w okolice 0,8 proc.-1,0 proc. rdr (z dokładnością do nieopublikowanych zmian wag energii i paliw) z ok. 1,0 proc.-1,1 proc. rdr w styczniu, za którym stały przede wszystkim spadki cen usług telekomunikacyjnych i opłat radiowo-telewizyjnych" - wskazali ekonomiści banku.

Według nich luty był ostatnim miesiącem, w którym "dużą rolę odgrywała wysoka baza cen żywności z początku 2017 r.". "W rezultacie, oczekując również stopniowego wzrostu inflacji bazowej wraz z narastającą w gospodarce presją inflacyjną, spodziewamy się, że inflacja powróci do pasma odchyleń od celu NBP już w marcu i będzie rosła do połowy roku" - ocenili.

Dodali, że w drugiej połowie roku "inflacja będzie znajdowała się pod presją wysokiej bazy cen żywności związanej z silnymi wzrostami cen masła i jaj w ubiegłym roku".

"Inflacja bazowa powinna kontynuować trend wzrostowy zbliżając się do ok. 2 proc. pod koniec roku" - wskazali. Ekonomiści nie spodziewają się ponadto podwyżki stóp procentowych" wcześniej niż w 2019".