Misja, której koordynatorem była Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, miała na celu kontrolę polskich zakładów drobiarskich pod kątem uzyskania przez nie uprawnień eksportowych na tamtejszy rynek. W efekcie polski drób może trafić na półki sklepowe w Singapurze.

 

Według KRD, w ciągu kilku dni przedstawiciele singapurskich władz skontrolowali cztery polskie zakłady drobiarskie oraz odwiedzili m.in. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu. Wizyta rozpoczęła się od spotkania otwierającego w Głównym Inspektoracie Weterynarii, na którym obecny był Jacek Kucharski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii ds. Bezpieczeństwa Żywności Pochodzenia Zwierzęcego oraz Pasz, Farmacji i Utylizacji, przedstawiciele GIW, a także Łukasz Dominiak, dyrektor Generalny KRD-IG oraz inspektorzy AVA w składzie:  Choo Mee, Jenny Loi, Chua Tze Hoong oraz Alwyn Tan, Li.

Wizyta singapurskich inspektorów weterynaryjnych przybliża nas do otwarcia tego rynku na polski drób. Mięso drobiowe jest obecnie najchętniej spożywane w Singapurze ze względu na uwarunkowania kulturowe i religijne, a Polska – będąca liderem produkcji mięsa białego w UE, – która, wszystko wskazuje na to, że uporała się z wirusem grypy ptaków, jest w pełni gotowa na uzyskanie dostępu do nowego rynku eksportowego. Misja miała na celu zweryfikowanie zakładów drobiarskich, zapoznanie się z nadzorem, nad jakością i bezpieczeństwem produkcji oraz przebiegiem procesów technologicznych. Analizując wstępne ustalenia pokontrolne uważamy, że wizytę możemy zaliczyć do owocnych, powiedział Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny KRD-IG.

Podobnego zdania był Choo Mee Li, dyrektor Departamentu Kontroli z Quarantine & Inspection Group. -Widzimy zainteresowanie przedstawicieli biznesu, lokalnych instytucji oraz największych sieci dystrybucyjnych w Singapurze współpracą z polską branżą drobiarską, której drób ceniony jest za jakość i smak. Nasza wizyta miała na celu poznanie sektora , aby upewnić się, że polsko-singapurska współpraca ma przed sobą obiecujące perspektywy.

Kontrola inspektorów AVA zakończyła się spotkaniem w Głównym Inspektoracie Weterynarii, na którym przedstawiciele tamtejszych władz weterynaryjnych podsumowali swoją wizytę:

- Z informacji napływających do GIW wynika, że Singapur jest zainteresowany naszymi produktami, a ponadto jest otwarty na import tych części drobiu, które nie są aż tak popularne w Europie.