Czempionat Europy Koni Czystej Krwi Arabskiej to jeden z trzech, obok Pucharu Narodów w Aachen (Akwizgranie) i Czempionatu Świata w Paryżu, najważniejszych pokazów koni arabskich na świecie. Tradycyjnie koniom arabskim wyhodowanym w Polsce los sprzyjał od samego początku i drugiego dnia po rozegraniu wszystkich klas wiekowych do walki o tytuły czempiońskie stanęło łącznie 18 polskich arabów, głównie z państwowych stadnin w Białce, Janowie Podlaskim i Michałowie.

„Mazurek Dąbrowskiego” był pierwszym hymnem, który zebrani w Weronie hodowcy i miłośnicy koni arabskich czystej krwi mogli usłyszeć. Stało się tak za sprawą siwej klaczki Adelita (Kahil Al Shaqab – Altamira / Ekstern) wyhodowanej w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, która sięgnęła po tytuł Czempionki Europy Klaczek Rocznych. Do Top Five dołączyły jeszcze dwie polskie klaczki: gniada El Larinera ze Stadniny Koni w Michałowie i gniada Petula z Janowa Podlaskiego.

Po raz drugi Hymn Polski zagrano po Czempionacie Europy Ogierów Starszych. Tytuł Czempiona Europy zdobył już po raz trzeci gniady Equator (QR Marc – Ekliptyka / Ekstern) z michałowskich stajni. Rok wcześniej sięgnął po ten tytuł w Lier, a w 2012 r. w Moorsele zdobył tytuł Czempiona Europy Ogierów Młodszych. Do Top Five zakwalifikował się również siwy Barok z Janowa Podlaskiego.

W Czempionacie Europy Ogierków Rocznych tytuł Drugiego Wiceczempiona zdobył siwy Paris (Kahil Al Shaqab – Palmeta / Ecaho) z Janowa Podlaskiego. Ten tytuł poprzedził 3 innymi: Czempion Wiosennego Pokazu Młodzieży Ogierków Rocznych w Białce, Czempion Polski Ogierów Młodszych z Janowa Podlaskiego i Drugi Wiceczempion Festiwalu Al Khalediah Ogierków Rocznych w Nowych Wrońskach. Do Top Five zakwalifikował się także siwy Fuerte z prywatnej hodowli Jana Dobrzyńskiego.

W czempionatach Klaczy Młodszych i Ogierów Młodszych konie z Polski miały mniej szczęścia, a konkurencja była niezwykle silna. Ostatecznie do Top Five Klaczy Młodszych weszła ciemnogniada Pustynia Kahila z SK Michałów – Czempionka Świata Klaczek Rocznych 2014, a do Top Five Ogierów Młodszych: gniady Morion z Michałowa i gniady Calateon z hodowli Marka Kondrasiuka.

Tytuł Wiceczempionki Europy Klaczy Starszych sędziowie przyznali siwej 11-letniej klaczy Norma (Gazal Al Shaqab – Nina / Monogramm), wyhodowanej w Michałowie i sprzedanej w 2014 r. do Arabii Saudyjskiej. Do Top Five w tej kategorii dołączyły jeszcze dwie polskie klacze – Emira z Michałowa i Euzona z Janowa Podlaskiego, obie siwe.

Dwie nagrody specjalne za najwyższą liczbę zdobytych punktów na Czempionacie Europy powędrowały do koni arabskich wyhodowanych w Polsce. Equator otrzymał nagrodę dla Najwyżej Ocenionego Konia Pokazu, a nagrodę dla Najwyżej Ocenionej Klaczy otrzymała Norma.