Oleiste tanieją na światowych giełdach

Po dniu przerwy (Święto Pracy) wróciły notowania oleistych na giełdach za Atlantykiem. Niestety po długim weekendzie wystąpiły spadki cen, jednak nie tak duże jak w przypadku rzepaku na paryskiej giełdzie, który przez dwa dni potaniał o 3,7 proc.

 

 

Rzepak w ostatnich dniach nie ma dobrej passy notowań. Z jednej strony zmniejszane są prognozy produkcji , czy to w UE czy Kanadzie, ale z drugiej strony zapowiadane jest zwiększenie zasiewów rzepaku w Ukrainie o 40 proc., a jak wiadomo rynek unijny jest największym importerem nasion z tego kraju.

Rzepak na matif potaniał o 2 proc.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w listopadzie na paryskiej giełdzie wczoraj spadły o 2,0 proc. i wyniosły 455,75 euro/t (2040 zł/t) i były o 25,6 proc. niższe niż przed rokiem.

Notowania kanadyjskiej canoli spadły o 0,8 proc. i wyniosły 804,70 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 0,8 proc. Amerykańska soja wczoraj potaniała o 0,5 proc. do 495,66 USD/t. Przez ostatnie dwanaście miesięcy cena soi spadła o 10,7 proc.

 

 

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy cena spadła o 2,04 proc. (455,75 euro/t- 2040 zł/t).

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

 

Soja CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,53 proc. (495,66 USD/t- 2064 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,83 proc. (804,70 CAD/t- 2454 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.