Splot korzystnych i niekorzystnych danych fundamentalnych ogłoszonych w czwartek-piątek w ubiegłym tygodniu spowodował silny, a w przypadku amerykańskiej kukurydzy bardzo silny wzrost cen zbóż na zakończenie tygodnia. Dzięki temu w ujęciu tygodniowym prawie wszystkie kontrakty zbożowe zyskały na wartości. Pszenica na Matif podrożała w tym czasie o 4,4 proc., a na CBoT o 1,1 proc. Cena kukurydzy w Paryżu podniosła się o 0,7 proc., a w Chicago spadła 0,7 proc.

Wzrost ceny pszenicy pod koniec tygodnia wspierały bardzo dobre dane eksportowe w USA. Tygodniowe zamówienia eksportowe amerykańskiej pszenicy znacznie przekroczyły oczekiwania analityków mieszczące się w granicach 350-650 tys. t i wyniosły 825 tys. t. Z kolei FranceAgriMer podało, że na dzień 4 lipca w kondycji dobrej i doskonałej było 59 proc. upraw pszenicy we Francji, co oznacza spadek aż o 6 pkt proc. przez jeden tydzień.

Wsparciem, szczególnie dla amerykańskiej kukurydzy była informacja CONAB o obniżeniu prognozy produkcji kukurydzy w Brazylii do zaledwie 69,1 mln t. Jeszcze parę mies. temu prognoza wynosiła ponad 80 mln t, a w czerwcowym raporcie USDA podawał wartość 82 mln t. Silnemu wzrostowi ceny amerykańskiej kukurydzy nie przeszkodziły nawet słabsze dane o tygodniowym eksporcie, który wyniósł zaledwie 813 tys. t przy oczekiwaniach rynku w granicach 0,9- 1,25 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 2,09 proc. (159,00 euro/t- 704 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,12 proc. (154,60 USD/t- 618 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,88 proc. (171,00 euro/t- 757 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 4,25 proc. (137,69 USD/t- 551 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10