Po piątkowym wzroście cen w poniedziałek na światowe giełdy zbóż powróciły spadki. Liderem zniżek była amerykańska pszenica, która potaniała o 2,2 proc. do 153,59 USD/t i już powróciła do poziomu sprzed silnego (6 proc.) wzrostu notowań w poprzedni poniedziałek. Cena kukurydzy na CBoT potaniała o 1,4 proc. do 140,45 USD/t, co jest najniższą wartością od 27 marca br. Ostatnie notowania amerykańskich zbóż przebiegają w rytm przebiegu pogody. Wczorajsze zniżki były po części spowodowane prognozami zapowiadającymi poprawę pogody.

Z reguły zboża notowane na paryskiej giełdzie – w mniejszym lub większym stopniu- naśladują tendencje panujące za oceanem. Wczoraj częściowo było podobnie. O ile pszenica na Matif potaniała o 0,9 proc. do 167,75 euro/t, o tyle kukurydza wyłamała się z tej reguły i po wzroście ceny o 0,3 proc. osiągnęła poziom 174,50 euro/t- najwyższy od Dnia Kobiet, czyli dokładnie 2 mies.

Jutro o godz. 18- tej naszego czasu USDA opublikuje najnowszy miesięczny raport na temat m.in. światowego bilansu zbóż. Będzie to szczególny raport, gdyż po raz pierwszy będą w nim zawarte prognozy na nadchodzący sezon.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,89 proc. (167,75 euro/t- 706 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 2,22 proc. (153,59 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,29 proc. (174,50 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,38 proc. (140,45 USD/t- 539 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10