Można więc kupić cytryny z Turcji, Grecji i Hiszpanii, mandarynki z południa Europy i z Maroka, grapefruity z Florydy, a także tureckie, izraelskie i hiszpańskie - poinformowała PAP rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Porównując aktualne ceny z cenami sprzed roku, to najbardziej zdrożały grapefruity, szczególnie te z Florydy, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i niższe plony. Mandarynki kosztują tyle co przed rokiem, a pomarańcze są o 6 proc. tańsze.

Cytryny, w ofercie hurtowej są sprzedawane w cenie 4,5 do 6,5 zł za kilogram. Cena uzależniona jest od kraju pochodzenia, klasy jakości i wielkości zakupionej partii towaru. Ceny hurtowe cytryn są 10 proc. wyższe niż w grudniu 2016 r. Mandarynki kosztują już od 2,8 zł za kilogram do ok. 7 złotych. Pomarańcze przeciętnie w hurcie kosztują 5 zł za kg.

Na rynku nie brakuje grzybów. W tym roku ich zbiory były duże, a więc można je kupić taniej. Susz borowików i podgrzybków, w opakowaniach 20 g, to wydatek rzędu od 3 do 4 zł.

Orzechy laskowe nie zdrożały i kosztują tyle samo, co przed rokiem czyli te drobniejsze, w łupinach - 7 do 8 zł za kilogram. Orzechy włoskie kosztują 7-9 zł / kg. Orzechy odmiany Jacek - od 12-14 zł za kilogram.

Susz owocowy nie jest w tym roku tani z powodu słabych zbiorów owoców. Suszone śliwki b/pestki, konfekcjonowane, są w cenie od 16 do 20 zł za kilogram. Z pestką (doskonałe i na kompot, i do bigosu), po 10 zł za kilogram czyli o 40 proc. drożej niż rok temu. Mix owoców (susz) w opakowaniach po 250 g w cenie hurtowej od 2,50 do 3,50 zł za kilogram. Także suszone gruszki i jabłka są droższe o 40 proc., porównując z cenami z grudnia 2016 r. Suszone plastry jabłek i gruszek po 14 zł za kilogram.

O 10 proc. droższa jest kapusta biała, kilogram w hurcie kosztuje 35-50 groszy. Kapusta kiszona nie zdrożała i nadal, jak rok temu, jest sprzedawana w cenie od 2,40 do 2,75 za kilogram.

Marchew, pietruszka i ziemniaki, których zbiór był utrudniony ze względu na znaczne, jesienne opady, są kilka procent droższe w porównaniu z ubiegłorocznymi cenami. Ziemniaki są sprzedawane po 50 groszy za kilogram, marchew od 65 groszy do 85 groszy za kilogram.

Rynek hurtowy w Broniszach koło Warszawy, to miejsce, w którym zaopatruje się w produkty kilka tysięcy sklepów.