Po wyznaczeniu w piątek blisko sześcioletniego dołka notowań (140,75 euro/t), początek tygodnia przyniósł dość silne odreagowanie spadku ceny pszenicy notowanej na paryskiej giełdzie (wzrost o 1,6 proc.). W tej chwili trudno powiedzieć czy jest to już koniec fali spadkowej (od połowy grudnia ub.r. cena spadła o ponad 21 proc.), czy jedynie korekta.

W piątek odbyło się ostatnie notowanie kukurydzy w kontrakcie z dostawą w marcu (145,75 euro/t). Koleiny najbliższy kontrakt czerwcowy jest wyceniany o kilka euro/t wyżej (153,25 euro/t). Za oceanem zboża kontynuowały wzrosty cen. Zarówno pszenica i kukurydza w Chicago drożały czwartą sesję z rzędu.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,6 proc. (143,00 euro/t- 619 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,66 proc. (168,19 USD/t- 665 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,99 proc. (1453,25 euro/t- 663 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,14 proc. (139,76 USD/t- 552 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10