Początek tygodnia na światowych giełdach zbóż był szczególnie korzystny dla rynku europejskiego. Pszenica na paryskiej giełdzie MATIF zyskała najwięcej - ponad 1 proc., o pół procenta podrożała kukurydza. Natomiast za oceanem niewielki spadek ceny zaliczyła pszenica i symbolicznie podrożała kukurydza.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) opublikowała najnowszy raport m.in. na temat światowej produkcji zbóż. Podniesiono m.in. prognozy globalnej produkcji pszenicy w obecnym sezonie o 2 mln t do historycznie rekordowych 734 mln t. Szacunki zbiorów kukurydzy na świecie podniesiono o 3 mln t do 972 mln t.

Podano również pierwszą prognozę światowej produkcji zbóż w nadchodzącym sezonie 2016/17. Zbiory pszenicy mają spaść do 713 mln t, ale kukurydzy mają wzrosnąć do 993 mln t.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,14 proc. (155,75 euro/t- 660 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,21 proc. (174,44 USD/t- 650 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,49 (152,50 euro/t- 646 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,14 proc. (139,56 USD/t- 520 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10