Piątek był kolejnym udanym dniem dla pszenicy notowanej na paryskiej Matif. W ciągu ostatnich ośmiu dni sesyjnych cena zyskała aż 10,4 proc. i zbliżyła się na odległość 3,25 euro do granicy 200 euro/t i 4,25 euro do wigilijnego szczytu poprzedniej trzymiesięcznej fali wzrostowej. Wzrostom cen europejskiej pszenicy sprzyja  słabe euro, co przekłada się na większy eksport. Wg ostatnich danych KE od początku sezonu UE-28 wyeksportowała już 23,7 mln t tego ziarna w porównaniu z 21,7 mln t w tym samym czasie przed rokiem.

Wczorajszy dzień był niezwykle korzystny na giełdzie w Chicago. Pszenica i kukurydza zyskały po ponad 3 proc., ale należy zauważyć, że są to nadal poziomy cen bliskie niedawnym minimom.

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania wzrosły o 1,16 proc. (196,75 euro/t- 812 zł/t).
Wykres 1

Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 3,52 proc. (194,74 USD/t- 753 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,15 (163,75 euro/t- 676 zł/t).
Wykres 6

Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 3,08 proc. (151,57 USD/t- 586 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10