Pszenica po obu stronach Atlantyku nadal odrabia straty. W piątek najbliższy – majowy kontrakt podrożał po raz piąty z rzędu, tym razem o 0,3 proc. do 168,25 euro/t, a przez cały tydzień cena wzrosła o 3,5 proc. i jest najwyższa od 22 marca br. Jeszcze mocniej w piątek podrożała amerykańska pszenica- o 1,2 proc. do 153,77 USD/t, zyskując przez tydzień 3,3 proc. Jest to cena najwyższa od 19 kwietnia br.

Fundusze spekulacyjne w tygodniu kończącym się we wtorek 25 kwietnia br. zanotowały rekordową od 2006 r. ilość otwartych krótkich pozycji na CBoT na pszenicę (sprzedane netto kontrakty i opcje) w liczbie ponad 162 tys. szt. To może skłaniać do kupna kontraktów, a co za tym idzie wzrostu cen- w czwartek i piątek cena wzrosła o 2,6 proc. Swoje piętno na cenę pszenicy odciska także pogoda. Zapowiadane są przymrozki w obecny weekend w niektórych obszarach uprawy pszenicy ozimej w USA. Także pogarsza się kondycja pszenicy ozimej we Francji (najpierw sucho, teraz przymrozki). W ostatnim tygodniu kondycja bardzo dobra/ dobra obniżyła się aż o 7 pkt. proc. do 78 proc. (o 10 pkt. proc. mniej niż przed rokiem o tej porze).

W mieszanych nastrojach zakończyły się piątkowe notowania kukurydzy. Cena na giełdzie w Paryżu- po trzech sesjach z rzędu spadkowych- wzrosła o 0,4 proc. do 172,25 euro/t, ale przez tydzień notowania spadły o 0,4 proc. Natomiast amerykańska kukurydza w piątek potaniała o 1,1 proc. do 140,94 USD/t, a przez tydzień zyskała 0,3 proc.

Fundusze spekulacyjne w tygodniu kończącym się we wtorek 25 kwietnia br. zanotowały najwyższą od ponad roku ekspozycję krótką netto w kontraktach i opcjach na kukurydzę na giełdzie w Chicago w ilości aż ponad 196 tys. szt.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (168,25 euro/t- 710 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,21 proc. (153,77 USD/t- 595 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,44 proc. (172,25 euro/t- 726 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,10 proc. (140,94 USD/t- 545 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10