Ranking mleczarski Rabobanku największych na świecie mleczarniami pozostaje stałym zestawem firm. Wśród 20 najlepszych w 2017 roku nie pojawiła się żadna nowa firma. Wzrosła jednak liczba przejęć i fuzji.
Ranking największych na świecie mleczarni *:
* Tylko sprzedaż produktów mlecznych, w oparciu o dane za 2017r., jak również akwizycje, które zostały zakończone między 1 stycznia a 30 czerwca 2018 r, dla Lactalis bez oczekującego na przejęcie Itambé. ** szacunki
Raport, Rabobanku z 2017 r. wylicza 127 fuzji i przejęć w przemyśle mleczarskim na całym świecie, w porównaniu z 81 transakcji w 2016 roku. Do połowy 2018 roku liczba fuzji wyniosła 62, prawie połowa z nich miała miejsce w Europie.
W nadchodzących dziesięcioleciach, Rabobank oczekuje wzrostu rynku mleczarskiego, o co najmniej 30 proc. w ujęciu ilościowym i wartościowym z powodu większej liczby ludności, wzrostu dochodów i urbanizacji.
W przeciwieństwie do innych branż, przemysł mleczarski jest pod silnym wpływem spółdzielni. Zajmują one w rankingu Rabobanku wszystkie miejsca od czterech do siedmiu. W 2017 r. cztery największe spółdzielnie mleczarskie generowane łącznej sprzedaży o wartości o prawie 54 mld dolarów, większej niż dwukrotność rocznej sprzedaży Nestlé.
Rabobank ocenia, że spółdzielnie mleczarskie działają w trudnym środowisku. Producenci mleka muszą stale zdecydować, jako właściciele czy wartość dodana zostanie wypłacona, jako cena mleka czy też nastąpi reinwestowane. Spółdzielnie mają jednak ograniczone środki na finansowanie przyszłego wzrostu.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)