Miniony tydzień na światowym rynku oleistych zakończył się w mieszanych nastrojach. Liderem rynku (pomimo piątkowej spadkowej korekty) był rzepak notowany na paryskiej giełdzie MATIF. Cztery sesje wzrostowe, w tym dwie zakończone wyznaczeniem nowych szczytów notowań w obecnej fali wzrostowej doprowadziły cenę do poziomów ostatni raz widzianych 30 kwietnia 2014 r. Ostatnie wzrosty notowań zbiegły się z silnym osłabieniem złotówki do euro. Spowodowało to znacznie większy wzrost wyceny rzepaku na MATIF wyrażonej w naszej walucie. Po piątkowej sesji jedna tona kosztowała 1839 zł- najwięcej od końca maja 2013 r. Wzrost notowań na giełdzie w Paryżu przekłada się na ceny rzepaku oferowane w kraju, chociaż średnio nadal są niższe o kilkadziesiąt zł.

W piątek kanadyjska canola wyznaczyła nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższa od połowy lipca 2015 r. Z kolei amerykańska soja w piątek potaniała czwartą sesję z rzędu i jako jedyna w ujęciu tygodniowym zanotowała spadek o 1,8 proc. W tym czasie rzepak na Matif zyskał 2,0 proc., a cena canoli wzrosła o 0,2 proc.

Na notowania amerykańskiej soi tym razem nie działały silne wzrosty cen ropy na światowych giełdach (o kilkanaście proc. od środowej decyzji OPEC o ograniczeniu wydobycia). Większą wagę inwestorzy przykładali rekordowej produkcji, słabszemu eksportowi w ostatnim tygodniu w USA, czy też zapowiedziom zwiększenia areału zasiewu w nowym sezonie w tym kraju.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena w piątek spadła o 0,30 proc. (409,75 euro/t- 1839 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,22 proc. (377,54 USD/t- 1591 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,30 proc. (529,30 CAD/t- 1678 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.