Od końca października ubiegłego roku do Turcji wyeksportowaliśmy 4 tysiące ton mięsa. Marcowa podwyżka cła z 30 na 45 proc. już praktycznie zatrzymała eksport – mówi Zenon Puciaty, Dyrektor handlowy Łmeat –  Łuków S.A. W maju Turcja zdecydowała się na podniesienie stawki z 45 do 60 proc., a następnie 2 lipca do 75 proc.

 – Obserwujemy również mniejsze zapotrzebowanie ze strony zachodnich importerów, jakimi są głównie Niemcy i Włochy, a ceny przez nich oferowane nie są już tak korzystne jak było to w przypadku Turcji – dodaje Puciaty i tłumaczy, że te okoliczności spowodowały spadek cen skupu żywca wołowego.

Oferowane przez nas ceny skupu są niższe, rolnicy ich nie akceptują, dlatego obecnie obserwujemy spadek skupu.  – wyjaśnia Zenon Puciaty.

Według Zenona Puciatego wszystko wskazuje na to, że tendencja spadkowa cen będzie się utrzymywała.

Trudno przewidzieć jak sytuacja rozwinie się w przypadku Turcji, która zrobiła zapasy wołowiny i chroni krajowych hodowców przed zagraniczną konkurencją. Być może jednak Turcja zdecyduje się na podwyższenie stawek oferowanych za mięso wołowe, lub też rolnicy zaakceptują nasze ceny.– mówi Puciaty.