Zgodnie z oświadczeniem szefów rządów Rosji i Białorusi, istotą projektu jest dostosowanie ustawodawstwa krajowego w celu dalszego rozszerzenia handlu rolnego między dwoma sąsiadującymi krajami, zniesienia barier administracyjnych, zapewnienia stabilnych dostaw żywności w obu krajach oraz promowania rozwoju naukowo-technicznego rolnictwa.

Między innymi mają zostać zharmonizowane systemy informacyjne państwowych organów nadzoru odpowiedzialnych za kontrole weterynaryjne i fitosanitarne, zapewniając w ten sposób identyfikowalność produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Według serwisu informacyjnego RosBusinessConsulting (RBC), Rosja jest największym importerem białoruskich produktów rolno-spożywczych, z udziałem wartościowym 74,4 proc. w 2020 r. Udział Białorusi w rosyjskim eksporcie rolnym wyniósł 4,7 proc.

.RBC przypomniał też, że Rosja musiała w ostatnich latach przeciwdziałać nielegalnym dostawom produktów z tej grupy towarów przez Białoruś. To żywność, której import do Rosji jest zakazany od 2014 roku w odpowiedzi na sankcje nałożone przez USA i UE oraz inne kraje zachodnie.