Według wicepremiera Arkadija Dworkowicza, Rosja nie zamierza zakazać eksportu zbóż do Turcji. Również Turcja nie kwapi się do wprowadzenia ograniczeń.

Dotychczas w grudniu br. do Turcji wyeksportowano 500 tys. ton zbóż, a w drugiej połowie roku eksport szacowany jest na ponad 900 tys. ton.

W całym bieżącym roku gospodarczym Rosja powinna dostarczyć do Turcji około 3,5 mln ton zbóż. W sezonie 2014/2016 Rosja wyeksportowała do Turcji aż 6,0 mln ton zbóż. Spadek wynika z obniżonego zapotrzebowania Turcji ze względu na duże tegoroczne zbiory pszenicy i kukurydzy w tym kraju.

Rosyjski eksport ziarna zbóż w końcu roku sezonowo spadł, choć nadal pozostaje duży.

Eksport zbóż według szacunków rosyjskiego  państwowego transportu rolnego RusAgro Trans, w grudniu powinien wynieść około 3 mln ton, czyli o 2,5 proc. więcej niż w listopadzie i 17,5 proc. mniej niż w październiku br.

W grudniu powinno zostać wyeksportowane z Rosji: 2,1 mln to pszenicy i ponad 450 tys. ton jęczmienia i 380 tys. ton kukurydzy

Tymczasem Ukraina zaproponowała Turcji 2-3 krotne zwiększenie dostaw zbóż i oleju roślinnego. Turcja jest obecnie trzecim, co do wielkości importerem ukraińskiego zboża.