To rozczarowało oczekiwania rynku dotyczące ograniczenia eksportu rosyjskiej pszenicy. Na całym świecie ceny pszenicy wzrosły w ubiegłym tygodniu, ponieważ eksporterzy przyjęli opcję wyjątkowo wysokiego rosyjskiego eksportu i wprowadzenia ceł eksportowych w nowym sezonie gospodarczym.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo rolnictwa ogłosiło, że Rosja w pierwszych dwóch miesiącach nowego sezonu wyeksportowała już 9,8 miliona ton zboża. Jest to o 40 proc. więcej niż w poprzednim sezonie gospodarczym, kiedy osiągnięto nowy rekord 7,0 mln ton.

Dotychczasowy eksport zbóż to 8,2 miliona ton pszenicy, 1,2 miliona ton jęczmienia i 354 000 ton kukurydzy. Eksport jęczmienia jest o 13 proc. mniejszy niż w ubiegłym roku, a eksport kukurydzy jest nawet o 30 proc. mniejszy niż przed rokiem. Znacznie się zwiększył tylko eksport pszenicy.

W poprzednim sezonie gospodarczym Rosjanie wyeksportowali rekordową ilość 42 milionów ton pszenicy przy rekordowym zbiorze 85 milionów ton pszenicy. W nowym sezonie można się spodziewać eksportu około 35 milionów ton pszenicy przy zbiorach około 68 milionów ton.

Rosyjski eksport zboża gwałtownie wzrósł w sierpniu w wyniku osłabienia rubla, globalnych wzrostów cen i bardzo wczesnych zbiorów.