W perspektywie do 2030 roku rosyjska produkcja zbożowa może wzrosnąć do 127 - 141 mln ton, a eksport zwiększyć się do 46 mln ton - podała FAMMU/FAPA.

Ta długoterminowa prognoza opiera się w założeniach przede wszystkim na postępie technologicznym w rolnictwie, który zaowacować ma wyższym plonowaniem. W mniejszym stopniu zaś bazuje na wzroście areału upraw zbożowych.

Od strony technicznej większy eksport mają umożliwić inwestycje w infrastrukturę portową w basenie Mórz Azowskiego, Czarnego oraz na Dalekim Wschodzie. Przy obecnym ich stanie potencjał eksportowy kraju wynosi około 30 mln ton.

Dyrektor generalny rosyjskiego instytutu badań rynkowych (IKAR) skomentował te dalekosiężne plany jako ambitne, ale wykonalne.

Rosja będzie musiała jednak unowocześnić obecną technologię rolnictwa i zainwestować w wysokoplonujące odmiany oraz w ochronę roślin. To powinno wpłynać na znaczne zwiększenie plonowania. Prawdopodobnie główną odmianą zbóż w rosyjskim eksporcie w dalszym ciągu będzie pszenica i to zwiększenia potencjału produkcji właśnie tego gatunku należy się spodziewać.

Według danych USDA, w sezonie 2012/13 światowa produkcja zbóż wyniosła 2,2 mld ton, w tym pszenicy 679 mln ton. Eksport tego gatunku w skali świata prognozowany jest na 153,3 mln ton.