Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa prognozuje tegoroczny eksport zboża na 45-47 mln t. Planowany eksport jest wyższy niż w sezonie wcześniejszym (35,5 mln t). Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa bowiem zakłada bowiem wzrost produkcji rolnej w Rosji o 3 proc. ze 120,7 mln t w zeszłym roku. Jeśli szacunki się sprawdzą to tegoroczne zbiory byłby najlepsze w historii.

Według najnowszych prognoz Rosja zbierze w 2018 r. co najmniej 110 mln t zbóż. Szacunki uwzględniają aktualny stan roślin ozimych, biorą pod uwagę możliwe zagrożenia pogodowe i gotowość rolników do wiosennych zasiewów.

Jak wskazuje UkrAgroConsult, rządowa prognoza na poziomie 110 mln t jest jedną z najwyższych w ciągu dekady. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w swoich prognozach także wskazuje Rosję, jako głównego lidera w produkcji pszenicy oraz na drugim miejscu w produkcji zbóż ogółem.

Rosnąca produkcja zboża w Rosji zwiększa eksport tego kraju, który w tym roku osiąga rekordowe 50 mln t. Według Andrieja Sizova, dyrektora centrum analitycznego SovEcon rynek eksportowy tego kraju aktywnie się rozwija.

Rosja dostarcza zboża do Algierii, Jordanii, Egiptu, Libanu, Turcji i Iranu. Arabia Saudyjska ogłosiła, że stanie się ważnym ośrodkiem dla rosyjskich produktów rolnych na Bliskim Wschodzie. Eksport ma wzrosnąć do Indonezji, Tajlandii i krajów Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku. Rosja ma znaczący udział w rynku europejskim. Prawie 12 proc. rosyjskiego eksportu produktów rolnych, o wartości około 2 miliardów dolarów, trafia na kontynent.

>>>Wielkość eksportu zbóż w Rosji do 7 lutego br.