Spadnie jednak wyraźnie sprzedaż pszenicy. Rosyjskie władze nie rozważają obecnie wprowadzenia restrykcji w eksporcie zbóż. Zmniejszenie znaczenia Rosji w światowym eksporcie może oznaczać „zakusy” na utrzymywanie wysokich cen eksportowych pszenicy, zwłaszcza biorąc pod uwagę napięty bilans tego gatunku w nadchodzącym sezonie.

Pogorszenie prognoz to skutek zarówno strat spowodowanych przez mroźną zimę, jak i wiosenną suszę. Warunki niedostatecznej wilgotności i wysokie temperatury w dalszym ciągu utrzymują się w południowej części kraju. Prognozy tegorocznych zbiorów pszenicy zostały w ostatnim okresie ponownie skorygowane w dół. Oficjalne – podawane przez Ministerstwo Rolnictwa – wskazują na produkcję pszenicy pomiędzy 46 mln ton a 49 mln ton. Jest to znaczący spadek wobec 57 mln ton przewidywanych na początku roku. Ministerialna prognoza eksportu pszenicy w przyszłym sezonie nadal jest stosunkowo optymistyczna (16 – 18 mln ton).

Cięć prognoz dokonała także wiodąca w Rosji firma analityczna - SovEcon – do 48,5 mln ton. Analitycy SovEcon prognozują eksport pszenicy w sezonie 2012/’13 na 11 mln ton, mniej w porównaniu z wcześniejszą prognozą w wysokości 13,5 mln ton i 20 mln ton w kończącym się sezonie, zaś całkowity eksport zbóż na poniżej 20 mln ton wobec 27 mln ton w 2011/’12.

Utrzymanie nadal stosunkowo wysokiego poziomu sprzedaży na rynki zagraniczne przy zmniejszającej się produkcji oznaczać będzie spadek zapasów zbóż na koniec przyszłego sezonu.

Pomimo znacznych korekt tegorocznej produkcji zbożowej Rosja nie planuje jak na razie zastosowania restrykcji w eksporcie zbóż. Przypomnijmy, że w wyjątkowo katastrofalnym sezonie 2010/’11 kraj zastosował embargo w wywozie zbóż i mąki trwające przez większość sezonu, wówczas jednak zbiory zbóż wyniosły zaledwie niewiele ponad 60 mln ton, w tym pszenicy 41,5 mln ton. Kraj posiadał jednak spore zapasy zbóż zgromadzone w dwóch poprzednich sezonach wyjątkowego urodzaju (zbiory odpowiednio w wysokości 97 mln ton i 108 mln ton). Trwający przez większość sezonu zakaz eksportu w połączeniu z wysokim poziomem zapasów pozwolił na względne ustabilizowanie wewnętrznego rynku - informuje FAMMU/FAPA.

Obecna sytuacja nie jest aż tak zła, niemniej jednak oznaczać będzie mniejszą obecność Rosji w eksporcie i osłabienie konkurencji o kluczowe rynki zbytu. Nastąpią przetasowania w rankingu eksporterów pszenicy. Mniejszą rolę w eksporcie odgrywać będą kraje Basenu Morza Czarnego, i to nie tylko Rosja, ale i Ukraina. Wzmocni się natomiast pozycja Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, a w dalszej części sezonu także dostawców z półkuli południowej – Australii i Argentyny - oceniają eksperci FAMMU/FAPA.

Nie sądźmy jednak zbyt pochopnie, że Rosjanie zrezygnują z konkurencji o rynki zbytu. Ostatnio Rosja zapowiedziała obniżenie opłat portowych (grain handling tariff) w porcie w Nowosybirsku - nawet o 5 proc., tj. o 30 rubli (0,91 USD/tonę) począwszy od początku nowego sezonu (od 1 lipca br.), w celu pobudzenia eksportu zbóż. Taryfa może zostać zredukowana do 600 rubli (18,23 USD/tonę).

Według ekspertów FAMMU/FAPA zmniejszenie znaczenia dostawców z rejonu Morza Czarnego, których obecność i agresywna konkurencja cenowa prowadziła niejednokrotnie do konieczności obniżania cen przez pozostałych dostawców, może oznaczać zakusy na utrzymywanie wysokich cen w eksporcie pszenicy, zwłaszcza biorąc po uwagę stosunkowo napięty bilans tego gatunku na świecie. Będzie to najprawdopodobniej jeden z czynników „wzrostowych” cen pszenicy w nadchodzącym sezonie.