Notowania rzepaku kontynuują korektę po wyznaczeniu w ubiegłą środę ponad sześciomiesięcznego szczytu cenowego. Wczoraj cena na Matif obniżyła się o 0,4 proc. do 379,25 euro/t. W fazie korekty są również notowania ropy. Po wyznaczeniu w minionym tygodniu ponad dwuletniego maksimum cenowego notowania powoli obniżają się. W ostatnich dniach widoczna jest wyraźna korelacja pomiędzy zmianami cen ropy i rzepaku.

W USA dobiegają końca zbiory soi (93 proc. powierzchni zebrano). Prognozowana historycznie rekordowa produkcja (120,6 mln t wobec 116,9 mln t w poprzednim również rekordowym sezonie) ogranicza potencjał wzrostowy notowań. Wczoraj cena spadła o 1,4 proc. do 354,02 USD/t. Notowania kanadyjskiego rzepaku nie odbyły się (giełda w Winnipeg była zamknięta).

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,39 proc. (379,25 euro/t- 1606 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena spadła o 1,41 proc. (354,02 USD/t- 1288 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.