Huśtawka nastrojów na światowym rynku pszenicy trwa w najlepsze. Po znacznych spadkach cen w ub. tygodniu, w poniedziałek notowania mocno poszły w górę. Na rynek nie spłynęły nowe istotne informacje mogące wywołać tak duży wzrost ceny. Prawdopodobnie przyczyną wzrostu było zamykanie krótki pozycji przez fundusze spekulacyjne, które nadal posiadają znaczną ekspozycję na spadek cen (zamykanie krótkich pozycji było przyczyną 7 proc. wzrostu ceny przed 2 tyg. w Chicago).

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 2,70 proc. (180,75 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 3,51 proc. (181,42 USD/t- 687 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 1,65 proc. (154,00 euro/t- 635 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,21 proc. (138,68 USD/t- 525 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10