W piątek (podobnie jak w czwartek) liderem rynku oleistych była amerykańska soja, która podrożała o kolejny 1 proc., a przez cały ubiegły tydzień cena wzrosła aż 5,7 proc. osiągając najwyższy poziom od ponad miesiąca. Podane wzrosty dotyczą soi w kontrakcie z dostawą w styczniu, który w piątek był notowany ostatni raz. Ale kolejny najbliższy kontrakt z dostawą w marcu również odnotował dobry tydzień. Jego cena wzrosła o 5,2 proc. i w piątek wyniosła 384,42 USD/t (była wyższa od wygasającej serii o 0,4 proc).

Cena rzepaku w piątek wzrosła o 0,5 euro do 415,0 euro/t, a przez ubiegły tydzień spadła o 0,1 proc. Notowania rzepaku od połowy grudnia (szczyt notowań 419,75 euro/t) znajdują się w fazie korekty. Znaczny wzrost ceny soi w minionym tygodniu jak dotąd nie przełożył się na wzrost ceny rzepaku, ale w przypadku utrzymania dobrej koniunktury na rynku soi w najbliższych dniach, istnieje duże prawdopodobieństwo pokonania poziomu 420 euro/t.

Piątek był również ostatnim dniem handlu styczniowego kontraktu na kanadyjski rzepak. Jego cena spadła o 0,4 proc., a w ujęciu tygodniowym wzrosła o 0,4 proc. Kolejny najbliższy kontrakt z terminem dostawy w marcu jest droższy od wygasającego o 1,3 proc. i kosztuje 500,1 CAD/t.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena w piątek wzrosła o 0,12 proc. (415,00 euro/t- 1815 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 1,02 proc. (383,05 USD/t- 1574 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,44 proc. (493,90 CAD/t- 1543 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.