Słabe tygodniowe dane eksportowe zbóż w USA pociągnęły notowania kontraktów w dół na światowych giełdach. W tygodniu, kończącym się 15 października eksport pszenicy wyniósł zaledwie 205 tys. t i był o 36 proc. niższy niż tydzień wcześniej i o 19 proc. niższy niż o tej samej porze przed rokiem (licząc od początku sezonu). Eksport kukurydzy wyniósł 460 tys. t i był odpowiednio niższy o 24 proc. i 24 proc.

Australijski ABARES poda, że oczekuje produkcji pszenicy w tym kraju na poziomie 24 mln t (w ostatnim raporcie USDA podniosła prognozę o 1 mln t do 27 mln t, pomimo występującej suszy).

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,71 (175,00 euro/t- 741 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,32 proc. (178,48 USD/t- 665 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 1,71 (158,50 euro/t- 671 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,00 proc. (146,84 USD/t-547 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10