W piątek, podobnie jak i w całym ubiegłym tygodniu na światowych giełdach przeważały spadki cen zbóż. Pszenica na CBoT przez tydzień potaniała o 1,8 proc. oddalając się od ważnego poziomu 160 USD/t już na odległość 5,5 USD. Cena amerykańskiej kukurydzy obniżyła się o 2,0 proc.

W tym czasie lepiej zachowywały się ceny zbóż na giełdzie w Paryżu. Pszenica przez ostatni tydzień potaniała zaledwie o 0,1 proc. do 169,5 euro/t. Jej notowania od trzech tygodni oscylują wokół bariery 170 euro. Kukurydza natomiast podrożała o 0,7 proc. Osiągnięta wczoraj cena 171,25 euro/t była jednak najwyższa od lata ub. r. (dotyczy notowań serii marcowej).

Prognozy w obecnym tygodniu silnych mrozów w Rosji zagrażają 700- 900 tys. ha upraw pszenicy ozimej na których nie ma wystarczającej pokrywy śnieżnej.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,29 proc. (169,50 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,52 proc. (154,50 USD/t- 627 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (171,25 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,34 proc. (142,71 USD/t- 579 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10