PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Słabnie rynek zbóż

Słabnie rynek zbóż

Autor:

Dodano:

Tagi:

Przez ostatnie cztery tygodnie większość zbóż kontynuowała spadki cen. Znacznie lepiej radziły sobie oleiste.Ostatni miesiąc notowań kontraktów terminowych na towary rolne potwierdził, że ich rynek nie jest monolitem. Bardzo często tak bywa, że wzrosty jednego surowca pociągają za sobą notowania innych i podobnie w odniesieniu do spadków.

Tym razem sytuacja była zgoła odmienna.

Ceny zbóż spadały (z wyjątkiem pszenicy na MATIF), w przypadku paryskiej kukurydzy aż o 4 proc. Na drugim biegunie były oleiste, które przez większość opisywanego okresu drożały. Najwięcej zyskała kanadyjska canola - 4,4 proc. Czasami też rynek nie reagował odpowiednio na spływające dane fundamentalne, które raczej powinny powodować wzrost notowań, a nie spadek lub odwrotnie.

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) opublikowany 17 stycznia br. podwyższa prognozę globalnych zbiorów kukurydzy w sezonie 2012/13 aż o 15 mln ton do 845 mln ton. Znaczny wzrost prognoz w stosunku do listopadowego raportu wynika z przeszacowania w górę zbiorów w Stanach Zjednoczonych i w Chinach oraz lepszych prognoz produkcji w Argentynie. Według IGC, zmieni się struktura w światowym eksporcie.

Eksport kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych spadnie aż o 41 proc. w stosunku do ubiegłego sezonu. Znacznie wzrośnie eksport z Brazylii i Argentyny, osiągając łącznie aż 45-proc. udział w światowym eksporcie (25 proc. w poprzednim sezonie).

W trzeciej dekadzie grudnia powrócił temat eksportu i importu zbóż w Rosji.

Tym razem poruszona była kwestia zniesienia ceł na import. Według wyliczeń firmy analitycznej SovEkon, zniesienie 5 proc. opłaty celnej spowoduje znaczne zwiększenie zainteresowania importem. Importerzy mogą zyskać ok. 20 dol.

na tonie zboża. Co ciekawe, zboża do Rosji sprowadzane są obecnie głównie z Kazachstanu, a dostawy z tego kraju nie są obłożone cłem. W drugim półroczu 2012 r. do Rosji wpłynęło 457 tys. ton zbóż, w tym ok. 200 tys. ton pszenicy. W pierwszym półroczu tego roku możliwe są dostawy pszenicy w wysokości 200-250 tys. ton miesięcznie. Według ekspertów, do końca czerwca do Rosji zostanie zaimportowane ok. 1 mln ton tego zboża. Jednocześnie Rosja jest dużym eksporterem zbóż. W obecnym sezonie zostanie wyeksportowane 15,5 mln ton ziarna, wobec 27,15 mln ton sezon wcześniej. Eksport zbóż w tym sezonie (do połowy stycznia) wyniósł już 13,7 mln ton, w tym 10 mln ton pszenicy. Jednak 22 stycznia br. zastępca premiera Rosji Arkady Dworkowicz powiedział, że Rosja nie jest gotowa do zawieszenia 5 proc. ceł na importowane zboża. Rosja zaskoczyła już wcześniej uczestników rynku, nie wprowadzając zakazu eksportu zbóż po zeszłorocznych zbiorach, chociaż było o tym głośno w listopadzie. Zbiory zbóż w Rosji w bieżącym sezonie osiągnęły tylko 70,7 mln ton na skutek suszy wobec 94 mln ton sezon wcześniej.

Według projekcji długoterminowej Komisji Europejskiej na lata 2012-2022, produkcja zbóż w UE-27 w tym okresie wzrośnie o prawie 10 proc. i wyniesie 309 mln ton. Znacznie zwiększy się zużycie ziarna na cele energetyczne. W latach 2010-2012 przeciętnie wynosiło 10 mln ton, w roku 2022 ma to być już 21 mln ton. W ostatnim roku analizowanego okresu 57 proc. zbóż będzie przeznaczana na pasze, 35 proc. na konsumpcje i 7 proc. na cele energetyczne.

W raporcie USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) na temat prognoz produkcji, zużycia i zapasów końcowych opublikowanym 8 lutego br. nieznacznie obniżono globalną produkcję pszenicy w obecnym sezonie z 654,31 mln ton (styczeń) do 653,61 mln ton. Zapasy końcowe mają natomiast wzrosnąć o 0,09 mln ton do 176,73 mln ton. Analitycy zredukowali prognozę zbiorów tego ziarna w Brazylii z 4,8 mln ton do 4,3 mln ton i w Kazachstanie z 10,50 do 9,84 mln ton. Pomimo panującej suszy w Argentynie, utrzymano styczniowe szacunki na poziomie 11 mln ton (przewidywania argentyńskich instytucji mówią o produkcji rzędu tylko 9,5-9,8 mln ton). Światowe zbiory kukurydzy w obecnym sezonie zostały podniesione o 2,08 mln ton do 854,38 mln ton.

Globalne zapasy końcowe tego ziarna mają wynieść 118, 04 mln ton wobec 115,99 mln ton przewidywanych w raporcie styczniowym. Szacunki wysokości plonów zmniejszono o jeden milion ton w Argentynie do 27 mln ton, ale jednocześnie zwiększono o 1,5 mln ton w Brazylii do 72,5 mln ton.

Wzrost prognoz produkcji poniżej jednego miliona ton dotyczył Meksyku i Ukrainy.

Kilka dni po publikacji piątkowego raportu USDA na temat bilansu zbóż Goldman Sachs obniżył prognozowane ceny zbóż. W perspektywie trzymiesięcznej pszenica ma osiągnąć wartość 7,8 dol./buszel (aż o 17,9 proc. niższą od prognozy zaledwie sprzed miesiąca - 9,5 dol./buszel). Cena kukurydzy w trzymiesięcznej prognozie ma wynieść 7 dol./buszel, tj. o 12,1 proc. mniej niż sądzono przed miesiącem (8,25 dol./ buszel). W perspektywie dwunastomiesięcznej jej wartość ma być jeszcze niższa i wynieść 6 dol./buszel.

Pogarsza się stan upraw ozimin w USA. Sekretarz ds. rolnych Tom Vilsack zakwalifikował 14 stanów obejmujących amerykański pas upraw pszenicy jako obszar klęski żywiołowej, ze względu na przedłużającą się suszę - informowała FAMMU/FAPA pod koniec stycznia. Wśród nich znajdują się cztery o kluczowym znaczeniu dla uprawy pszenicy - Kansas, Kolorado, Oklahoma oraz Teksas. Warunki dla uprawy pszenicy ozimej w grudniu ub.r. - według analityków - były najgorsze jak sięgać pamięcią. Eksperci są przekonani o rozległych stratach w przypadku co najmniej 25 proc. upraw. Na skutek suszy nasilają się także obawy o poziom wód w rzekach. Ocenia się, że skutkiem suszy spławianie towarów na głównych amerykańskich szlakach rzecznych może spaść o połowę. Stany Zjednoczony zaangażowały do pogłębiania rzek wojskowe oddziały specjalistyczne, które mają na bieżąco monitorować i informować federalnych i rządowych urzędników o stanie rzeki Missisipi, którą tylko w styczniu w normalnych latach transportowane jest średnio ok. 7,2 mln ton towarów o wartości 2,8 mld dol. Ponad 90 proc. amerykańskiej kukurydzy i soi transportowane jest do portów Zatoki Meksykańskiej z wykorzystaniem rzek.

Oil World przewiduje, że w bieżącym sezonie podaż rzepaku w Unii Europejskiej będzie o 4 proc. mniejsza niż sezon wcześniej i wyniesie 23,1 mln ton. Import będzie mniejszy o 0,81 mln ton i wyniesie 2,75 mln ton. Dostawcami rzepaku do UE będzie głównie Ukraina oraz Australia, natomiast import canoli z Kanady powinien pozostać na niewielkim poziomie.

W obecnym sezonie przewiduje się spadek przerobu rzepaku w Unii o 0,5 mln ton, która konkurować będzie o surowiec z Pakistanem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Od początku sezonu wzrost produkcji biodiesla w UE, przyczynił się do odnowienia popytu na olej rzepakowy oraz zmniejszenie jego eksportu. W ciągu kolejnych 3 do 5 miesięcy może rosnąć konkurencja o rzepak na rynkach światowych. Wprowadzenie w życie niedawnego oświadczenia rządu chińskiego o ewentualnym zawieszeniu obowiązującego od 3 lat zakazu importu canoli z Australii mogłoby jeszcze bardziej zaostrzyć sytuację.

We wspomnianym wyżej raporcie USDA podniesiono globalną produkcję soi w bieżącym sezonie o zaledwie 0,09 mln ton do 269,50 mln ton, a zapasy końcowe z 59,46 mln ton miesiąc wcześniej do 60,12 mln ton obecnie. W Argentynie prognozowany jest spadek produkcji o jeden mln ton do 53 mln ton, ale dokładnie o tę samą wartość zwiększono szacunki produkcji w Brazylii do 83,5 mln ton. W USA prognozę zapasów końcowych zmniejszono jedynie o 0,17 mln ton do 3,40 mln ton.

Podobnie jak w przypadku zbóż Goldman Sachs obniżył trzymiesięczną prognozę ceny soi o 8,2 proc. do 14 dol./buszel.

Prognoza dwunastomiesięczna mówi o spadku ceny do 13 dol./buszel, ale uzależniona jest od przebiegu pogody.

Pszenica. Trend długoterminowy wzrostowy (pow. 9 mies.), średnioterminowy spadkowy (3-9 mies.) w Paryżu i spadkowy w Chicago, krótkoterminowy (do 3 mies.) spadkowy.

Korekta notowań od wyznaczenia szczytów cen trwa już blisko siedem miesięcy na CBOT i ponad trzy miesiące na MATIF. Dane fundamentalne nie uzasadniają tak wysokich spadków cen, jednak często tak bywa, że inwestorzy wybiegają daleko w przyszłość i niechętnie kupują towar, obawiając się spadku cen (śmiałe prognozy produkcji w nadchodzącym sezonie), co w konsekwencji właśnie prowadzi do obniżek. Tymczasem jeżeli nawet produkcja będzie wysoka, to nie należy zapominać, że na koniec obecnego sezonu USDA prognozuje globalne zapasy końcowe pszenicy w wysokości 176,73 mln ton (196,54 mln ton w poprzednim sezonie i 197,94 mln dwa sezony wcześniej), czyli niższe aż o 10,1 proc.! Oznacza to, że nawet przy wysokich plonach, znaczna ich część "pójdzie" na odbudowę zapasów.

Ale co będzie jeżeli kiepski rok się powtórzy? Już wiadomo, że nie najlepiej jest z zasiewami pszenicy ozimej w USA, a do żniw na półkuli północnej daleko.

Kukurydza. W Chicago trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

W Paryżu trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Obecna sytuacja na kukurydzy jest kopią tej, którą opisałem powyżej dla pszenicy, łącznie z zachowaniem proporcji przetrzebienia światowych zapasów końcowych w bieżącym sezonie. USDA prognozuje ich spadek do 118,04 mln ton (131,01 mln ton w poprzednim sezonie i 127,92 mln ton dwa sezony wcześniej), czyli mają być mniejsze o 9,9 proc.!

Oleiste: Trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy. W ostatnim miesiącu wystąpiła znaczna poprawa sytuacji na oleistych pod kątem analizy technicznej. Przez większość tego okresu trwały wzrosty cen. Dopiero ostatnie dni przyniosły solidną korektę spadkową. Kanadyjski rzepak otarł się nawet o szczyt notowań z połowy września ub. roku. Ostatnie spadki cen były konsekwencją raportu USDA - uczestnicy rynku byli rozczarowani danymi dla soi, a jej obniżka pociągnęła za sobą spadek cen rzepaku po obu stronach Atlantyku. Ale i tak obraz techniczny rynku oleistych jest znacznie korzystniejszy od występującego na zbożach.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.117.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.