We wtorek notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach przebiegały początkowo w dość spokojnych nastrojach w oczekiwaniu na publikację raportów. O godz. 18 naszego czasu USDA podała, że prognozowany  areału zasiewów soi w USA w nadchodzącym sezonie wynosi  rekordowe 84,635 mln akrów (wzrost o 1 proc. w stosunku do mijającego sezonu). Podana wartość była jednak niższa od oczekiwań rynku (85,9 mln akrów, niektóre prognozy mówiły nawet o powierzchni 88 mln akrów).

Zapasy soi w USA na dzień 01 marca br. wyniosły 1,334 mld buszli i były o 34 proc. wyższe niż 01 marca ub.r., ale niższe od prognoz rynkowych wynoszących 1,35 mld buszli.

Na opublikowane dane rynek soi początkowo zareagował bardzo nerwowo- rozpiętość notowań wyniosła ponad 3 proc., ale po chwili wygrał optymizm i ceny utrzymywały się na plusie, kończąc dzień ponad półprocentowym wzrostem. Słabsze od oczekiwań dane wpłynęły również korzystnie na zachowanie się cen rzepaku na Matif., który po publikacji raportów zyskał 3,5 euro/t.

Rzepak Matif, kontrakt majowy-  cena wzrosła o 0,89 proc. (367,00 euro/t- 1501 zł/t).

Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.


Soja CBOT, kontrakt majowy-  cena wzrosła o 0,57 proc. (357,60 USD/t- 1363 zł/t).


Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.


Canola WCE, kontrakt majowy-  cena wzrosła o 0,60 proc. (455,30 CAD/t- 1362 zł/t).


W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy  i krótkoterminowy wzrostowy.